Sosyal Medya

Total Kalça Protezi (TKP)

Sosyal Medya:

Total Kalça Protezi (TKP)

Total Kalça Protezi (TKP) prosedürü, ağrıyı gidermek ve eklem hareketini düzeltmek için kalça ekleminin tamamını veya bir kısmını yapay bir cihazla (protez) değiştirir.

Ameliyat prosedürü:

Kalça eklemini ortaya çıkarmak için arka yan veya yan kalça üzerine bir kesi yapılır.

Asetabulum (soket), raspa adı verilen özel bir alet kullanılarak hazırlanır. Asetabular bileşen daha sonra sokete yerleştirilir. Bu bazen vidalarla güçlendirilir veya bazen çimentolanır. Asetabular bileşenin içine plastik, metal veya seramik malzemeden yapılabilen bir liner yerleştirilir.

Femur (uyluk kemiği) daha sonra hazırlanır. Kireçlenmiş olan femur başı kesilir ve kemik, yeni metal femur bileşenine tam olarak uyacak şekilde özel aletler kullanılarak hazırlanır. Femoral bileşen daha sonra femur içine sokulur. Kemik kalitesi ve cerrahın tercihi gibi bir dizi faktöre bağlı olarak, kemiğin içine büyümesi için bastırarak oturtma veya çimentolama olabilir. Gerçek femur başı bileşeni daha sonra femur gövdesi üzerine yerleştirilir. Bu metal veya seramikten yapılabilir.

Kalça daha sonra son kez tekrar yerleştirilir. Kaslar ve yumuşak dokular daha sonra dikkatlice kapatılır.

Ameliyatın faydaları şunları içerir:

  • Azaltılmış kalça ağrısı
  • Artan hareketlilik ve hareket
  • Deformitenin düzeltilmesi
  • Bacak uzunluğunun eşitlenmesi (garanti edilmez)
  • Artan bacak gücü
  • Geliştirilmiş yaşam kalitesi, normal aktivitelere dönme yeteneği
  • Acı çekmeden uyumanızı sağlar

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Seyir

Ameliyat öncesi seyir:

Tüm prosedürler, cerrahi tarihinizden bir ay önce anestezi uzmanı tarafından tıbbi izin alınmasını gerektirir.

Ameliyattan bir hafta önce tüm anti-enflamatuar, balık yağı takviyeleri ve diğer kan inceltici ilaçların kullanımını durdurmanızı öneririz. Doktorunuz diğer reçeteli ilaçlarla ilgili önerilerde bulunacaktır.

Ameliyat sonrası seyir:

Ameliyat sonrası ortalama 3-5 gün hastanede kalacaksınız. Bu süre zarfında  fizik tedavi hizmetleri ile yataktan kalkma, oturma ve yürüme egzersizleri başlanacak. Bunu ayaktan Fizik Tedavi izleyecektir. İlk izleminiz ameliyattan iki hafta sonra yapılacaktır.

Bireysel iyileşmeye bağlı olarak ortalama olarak işe dönüşünüz yaklaşık altı ila sekiz hafta arasında olacaktır. Hastaların çoğu ameliyat sonrası on iki hafta içinde çoğu spor aktivitesine devam edebilecektir.