Sosyal Medya

Protrüzyo Asetabuli (Otto Pelvis)

Sosyal Medya:

Protrüzyo Asetabuli (Otto Pelvis) Nedir?

Protrusio asetabuli, asetabulumun medial duvarının deformitesi ile birlikte femur başının pelvik boşluğa ilerleyici bir şekilde göç etmesi ve bazı mekanik bozukluklara, ağrıya ve kalça hareketlerinin sınırlanmasına neden olan bir hastalıktır.

Protrüzyo Asetabuli (Otto Pelvis) Sebepleri Nelerdir?

Doğuştan olabileceği gibi romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit, kronik renal osteodistrofi, raşitizm, osteoporoz, Paget hastalığı, neoplaziler, cerrahi sekeller, travmalar ve enfeksiyonlara bağlı olarak da gelişebilir.

Protrüzyo Asetabuli (Otto Pelvis) Tanısı Nasıl Konulur?

Hekiminiz kalça ağrısını öykü ve fizik muayene ile teşhis eder. Kalçayı içe ve dışa döndürmek gibi fizik muayene manevraları ağrıyı şiddetlendiren pozisyonları saptamak için kullanılabilir. Kalça ağrısının nedenlerini daha fazla tanımlamak için röntgen grafileri, BT taramaları ve MRI taramaları dahil olmak üzere görüntüleme çalışmalarını kullanabilir.

Protrüzyo Asetabuli (Otto Pelvis) Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalarda uygulanan kaça protezinde amaç şiddetli ağrı ile birlikte önemli hareket kısıtlılığını gidermeyi, kalça yuvasının iç duvarını güçlendirmeyi, kalça dönme merkezini eski haline getirmeyi sağlamaktır.

Çıkan femur başı greftiyle greftleyerek protezin yerleştirilmesi veya çimentolu protez uygulaması sıklıkla tercih edilir.

Koksa Profunda;  Pelvis AP grafide fossa asetabuli ilioiskial çizgiyi medial olarak geçiyorsa verilen isim.(Örnek Vaka, Örnek Vaka 2)

Protrüzyo Asetabuli; Pelvis AP grafide femur başı medial olarak ilioiskial çizgiyle örtüşüyor veya geçiyorsa verilen isim.(Örnek Vaka)