Sosyal Medya

Kalça Bursiti

Sosyal Medya:

Kalça Bursiti Nedir?

Kalça Bursiti, Trokanterik Bursit veya İliotibial Bant Sürtünme Sendromu olarak da adlandırılır ve tipik olarak, eklem çevresindeki kemikleri, kasları ve tendonları yastıklamaya yardımcı olan sıvı dolu keseleri etkileyen ağrılı bir durumdur. Trokanterik bursit genellikle futbol ve benzeri çok fazla koşu içeren sporlarla ilişkilidir. Bu sporlar bursanın aşırı kullanılmasına ve tahriş olmasına neden olarak iltihaplanmaya neden olabilir. Bursit bazen kalçanızın üzerine düşme veya kalçanın cerrahi bir prosedüründen sonra ortaya çıkabilir. Bazı omurga hastalıkları, romatoid artrit ve bacak uzunluğu eşitsizliği kalça bursit geliştirme riskinizi artırır.

Kalça Bursiti Belirtileri Nelerdir?

Kalçanın dış tarafında rahatsız edici ağrı, kalça bursitinin bir işareti olabilir. Ağrı, özellikle o tarafta yatarken kişinin gece uyanmasına neden olabilir. Merdiven çıkarken ve inerken, otururken kalkarken ve arabaya binerken veya arabadan inerken ağrı daha da kötüleşebilir.

Kalça Bursiti Tanısı Nasıl Konur?

Kalçanın fizik muayenesinde ağrılı bursit çevresinde hassasiyet ve şişlik tespit edilir. Bursada tahrişe neden olabilecek herhangi bir kemik çıkıntısını kontrol etmek için doktorunuz bir röntgen isteyebilir. Ağrının nedeni çok net değilse, doktorunuz röntgende görünmeyen yumuşak dokuları ve yapıları görmek için MR görüntülemesi isteyebilir.

Kalça Bursitinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Mevcut kas dengesizliğini düzeltmek, gluteal kasları güçlendirmek için egzersizler ve sıkı kalça fleksörlerini germek için miyofasyal gevşetme yapılır. Lomber sertliği gidermek için manuel bel mobilizasyonu gerekebilir ve ayak biyomekaniğine de ihtiyaç duyulabilir. Soğuk uygulama, ultrason ve elektrik stimülasyonu yerel ağrıyı yatıştırabilir ve steroid enjeksiyonları kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Ancak kalıcı bir iyileşme için, altta yatan kas dengesizliklerinin kapsamlı bir manuel terapi ve egzersiz planı ile ele alınması gerekir.

Ancak konservatif tedavi yöntemlerine yanıt alınamazsa, doktorunuz bursanın cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir.