Sosyal Medya

Kalça Artroskopisi ve Minimal İnvaziv Açık Cerrahi

Sosyal Medya:

Kalça Artroskopisi

Kalça artroskopisi, çeşitli kalça hastalıklarını tedavi etmek için etkili bir şekilde kullanılabilecek nispeten yeni bir cerrahi tekniktir. Artroskopi, eklemin içine bir artroskop yerleştirildiği cerrahi bir prosedürdür. Artroskopinin faydaları daha küçük kesiler, daha hızlı iyileşme ve daha az yara izi içerir. Artroskopik cerrahi prosedürler genellikle kısa süreli yatış gerektirir ve hasta bir gün sonra eve dönebilir.

Minimal İnvaziv Açık Cerrahi

Bu yaklaşımda kalça ön tarafından küçük bir kesi uygulanarak kalçaya ulaşılır. Artroskopik görüntülemeden de yardım alarak çeşitli kalça rahatsızlıkları tedavi edilir.  Artroskopik yaklaşıma benzer olarak kalça eklemi yerinden çıkarılmadan yapıldığından sonuçları benzerdir.

Ameliyatların faydaları şunları içerir:

Minimal invaziv

Küçük kesiler

Daha hızlı iyileşme

Aşağıdaki Prosedürler ve Tedaviler konusunda uzmanız;

Labral Yırtık Onarımı – Femoroasetabular Sıkışma (FAS);

Femoroasetabular Sıkışma (FAS), kalça eklemi topu ve soketi arasındaki anormal basınç ve sürtünmeden kaynaklanan, ağrı ve ilerleyen kalça işlev bozukluğu ile sonuçlanan bir durumdur. Bu tedavi edilmediğinde kalçanın ikincil osteoartritinin gelişmesine yol açar.

Tendon Onarımı;

Hamstring

Gluteus / Abduktor

Bursit Tedavisi;

Bursa, vücutta, özellikle kemik çıkıntılarında bulunan küçük, yumuşak bir kesedir ve amaçları sürtünmeyi hafifletmek ve azaltmaktır. Bursit, düşük dereceli tekrarlayan travma, düşme veya ezilme gibi büyük bir yaralanma ile oluşan bursa iltihabıdır. Kalçada en yaygın göülen kalçanın dış kısmında bulunan büyük trokanterik bursa iltihabıdır. Semptomlar, yürürken ağrı, kalça tarafında doğrudan basınçla ağrı ve bazen yapışmayı içerir. Bu tipik olarak fizik tedavi, ilaçlar ve/veya enjeksiyonlarla tedavi edilir. Bununla birlikte, ağrı ameliyat dışı önlemler ile düzelmezse, cerrahi gerekebilir.

Bursa artroskopik olarak çıkarılabilir ve ayaktan tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda, bursa altında yatan abdüktör kasları adı verilen bir grup kas, iltihaplanmaya ek olarak yırtılabilir. Bu durumda, bursektomi ile aynı zamanda tamir edilebilir. Bu, kas yırtılmasının boyutuna bağlı olarak artroskopik veya açık olarak yapılabilir.

Karmaşık Kalça Deformitesi

Çeşitli doğuştan veya kazanılmış deformitelerden muzdarip hastalarla ilgili olarak düzeltici osteotomi ameliyatlarıda uygulanmaktadır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Seyir

Ameliyat öncesi seyir;

Tüm prosedürler, cerrahi tarihinizden bir ay önce anestezi uzmanı tarafından tıbbi izin alınmasını gerektirir.

Ameliyattan bir hafta önce tüm anti-enflamatuar, balık yağı takviyeleri ve diğer kan inceltici ilaçların kullanımını durdurmanızı öneririz. Doktorunuz diğer reçeteli ilaçlarla ilgili önerilerde bulunacaktır.

Ameliyat sonrası seyir;

Ameliyat sonrası ortalama kapalı cerrahilerde (artroskopik) 1-2 gün açık cerrahilerde 2-3 gün hastanede kalacaksınız. Bu süre zarfında  fizik tedavi hizmetleri ile yataktan kalkma, oturma ve yürüme egzersizleri başlanacak. Bunu ayaktan Fizik Tedavi izleyecektir. İlk izleminiz ameliyattan iki hafta sonra yapılacaktır.

Bireysel iyileşmeye bağlı olarak ortalama olarak işe dönüşünüz yaklaşık altı ila sekiz hafta arasında olacaktır. Hastaların çoğu ameliyat sonrası on iki hafta içinde çoğu spor aktivitesine devam edebilecektir.