Sosyal Medya

İliopsoas Tendiniti

Sosyal Medya:

İliopsoas Tendiniti Belirtileri Nelerdir?

İliopsoas tendonunun ve ilişkili bursaların genişlemesine bağlı olarak kasıkta sıkışma hissi, elle hissedilen bir kitle veya kasık ağrısı olur. Başlangıçta, ağır aktivitelerden sonra gelişen ve kısa süre sonra geçen ağrı şeklindeyken, sonunda aktivite sırasında ve istirahatte ağrıya dönüşebilir. Bu durum, koşma veya tekmeleme gibi sporla ilgili belirli aktivitelerde ağrı oluşturabilir, çorap ve ayakkabı giymek gibi diğer aktivitelerde de ağrı olabilir.

İliopsoas Tendinitinde Tanı Nasıl Konur?

Fizik muayenede sıklıkla kasıkta lokalize hassasiyet ve dirençe karşı kalça fleksiyonu ile ağrı veya Ludloff testi ve işareti pozitiftir. MR ve ultrasonda tetkiklerinde sıklıkla iliopsoas tendonunun kalınlaşmasının yanı sıra bursada genişleme görünür.

İliopsoas Tendinitinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Bu durumun tedavisi için dinlenme, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve bir germe programı dahil olmak üzere ameliyatsız tedavi önerilir. Ağrılı hastalarda aktivite düzenlemesi önerilir. Ultrason eşliğinde kortikosteroid/lokal anestezik enjeksiyonu, ameliyatsız bir yönetim seçeneğidir. İliopsoas kas yaralanması lomber lordoza ve anterior pelvik tilte neden olabilir ve anterior pelvik tilt spesifik karşıt kas grupları güçlendirilerek düzeltilebilir. Dirençli vakalarda, rahatlama için tendonun artroskopik uzatılması ve eklem içi patolojinin düzeltilmesi yapılabilir, psoas tendonunun yapıştığı yerden serbest bırakılması da olası bir cerrahi seçenektir.