Sosyal Medya

Diz ve Kalça Kireçlenmesinde Kök Hücre Tedavisi

Sosyal Medya:

Diz ve Kalça Kireçlenmesinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

SVF’ye dahil edilen adipoz türevli stromal hücreler (ADSC), adipojenik, osteojenik, kondrojenik ve diğer mezenkimal soylara farklılaşma potansiyeline sahiptir ve diz OA’sına yaygın olarak uygulanmıştır.

Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF), birden fazla klinik ziyareti veya özel laboratuvar gerekmeden kök hücre tedavisinin birçok faydasını sağlar.

SVF, yağ dokusundan toplanır ve stromal ve vasküler progenitör hücreler dahil olmak üzere heterojen bir hücre karışımından oluşur.

Çok sayıda çalışma, diz OA semptom yönetimi için SVF’nin etkinliğini göstermiştir.

• SVF hücreleri bir klinik ziyaretinde toplanabilir, işlenebilir ve eklem içine enjekte edilebilir.

• SVF enjeksiyonları, minimum yan etkilerle nispeten güvenlidir.

• SVF enjeksiyonları, plaseboya kıyasla 6 ay ve 1 yılda diz OA semptomlarını ve ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

• SVF enjeksiyonları, TDA ihtiyacına ilerlemeyi geciktirebilir veya potansiyel olarak TDA’ya bir alternatif sağlayabilir.

• SVF’nin eklem kıkırdağı üzerindeki birincil etkileri henüz ölçülmemiştir.

Biyolojik arıtma seçenekleri son yıllarda artan bir ilgi görmüştür. ACP-SVF, kan ürünü Platelet Rich Plasma’nın (PRP, otolog şartlandırılmış plazma – ACP olarak da adlandırılır) bilinen faydalarını, yağdan türetilen kök hücrelerin (otolog stromal vasküler fraksiyon – SVF olarak da bilinir) rejeneratif potansiyeli ile birleştirir. Bu kombinasyonun dejeneratif eklem ağrısı ve osteoartrit tedavisinde umut verici bir yaklaşıma sahip olduğu öne sürülmüştür. Adipoz kaynaklı kök hücrelerin toplanması kolaydır. Laboratuvar ortamında kemik, yağ, kıkırdak ve kas gibi farklı hücre hatlarına farklılaşabilirler ve çok sayıda sitokin ve büyüme faktörü salgılayabilirler. PRP/ACP eklenmesi, yağdan türetilen kök hücrelerin çoğalmasını ve farklılaşmasını destekleyen sinerjik bir etki sağlar.

ACP-SVF KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILABİLİR?

Ek ACP desteği ile SVF kök hücre tedavisi, artrit ve dejeneratif eklem ağrısı olan hastalarda en iyi şekilde kullanılır. Konservatif tedaviyi deneyen ve başarısız olan ve invaziv cerrahiden kaçınmak isteyen hastalar ACP-SVF ile tedaviden yararlanabilir.

BEN GİRDİĞİMDE NE OLACAK?

İşlem genel anestezi altında tiyatroda gerçekleştirilir. Yağ hücreleri, özel bir emme iğnesi kullanılarak bir veya iki anahtar deliği kesilerek karından alınır. Bu, liposuction’a benzer şekilde çalışır, ancak yalnızca çok az miktarda yağ hücresi (yaklaşık 60 ml) gereklidir. ACP/PRP için kolunuzdaki bir damardan küçük bir kan örneği alınır. Her iki numune daha sonra en iyi hücreleri, sitokinleri ve büyüme faktörlerini konsantre etmek ve izole etmek için özel bir santrifüjde hazırlanır. Son sıvı preparatı daha sonra röntgen veya ultrason rehberliğinde etkilenen eklem içine enjekte edilir. Tüm prosedür yaklaşık 60 dakika sürer ve aynı gün içinde daha sonra eve gidebilmelisiniz.

AĞRILI OLACAK MI?

Yağ greftinin alındığı karın bölgesinde hafif ağrı ve morarma bekleyebilirsiniz. Enjekte edilen eklem birkaç gün biraz ağrıyabilir, ancak buz paketleri ve basit ağrı kesiciler yardımcı olacaktır.

OLASI YAN ETKİLER: Enjeksiyon sadece kendi vücudunuzdan sıvı ve hücreler içerdiğinden, önemli bir yan etkisi olmamalıdır. Birkaç gün hafif ağrı/tahriş yaşayabilirsiniz ve biraz morarma olabilir.