Sosyal Medya

Diz Kireçlenmesi

Sosyal Medya:

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Belirtileri Nelerdir?

Her şey, belirli sporları yaparken, merdiven inip çıkarken ve bazen sadece yürürken alevlenen eklem ağrılarıyla başlar. Tıbbi muayene, diz ağrısına neden olabilen kalça kireçlenmesi de dahil olmak üzere diğer diz hastalıklarını ortadan kaldırır ve tanıyı belirler. Diz, ağırlık taşıyan önemli bir eklemdir ve bu nedenle bu hastalık giderek hastanın günlük yaşamını etkilemeye başlar. Alevlenmeler daha sık hale gelir, ağrı kötüleşir, sertliğe ve hareket azalmasına yol açar, böylece hastanın genel hareketliliğini tehlikeye atar. Gonartrozun ileri evrelerinde dizde şekil bozuklukları görülebilir.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Nedir?

Diz, uyluk, kaval kemikleri ve diz kapağı arasındaki eklemdir. Bu kemiklerin kayan yüzeyleri, şokları emmeye yardımcı olan kıkırdak ile kaplıdır. Diz kireçlenmesi, bu kıkırdağın yıpranmaya bağlı aşınmasıdır. Ancak ağrıya neden olan bu aşınma ve yıpranma değil, bozulma sonucu aşırı sürtünmeye bağlı eklem iltihabıdır. Diz kireçlenmesi çoğunlukla uyluk ve kaval kemikleri arasındaki eklemle ilgilidir (femorotibial osteoartrit); ayrıca diz kapağı ve uyluk kemiği (patellofemoral osteoartrit) arasındaki eklemi veya tüm eklemi (total diz osteoartriti) etkileyebilir. Çoğu durumda, hastanın her iki dizini de etkiler. Bir röntgen, eklemin yaşlanmasına bağlı birincil kireçlenme mi yoksa bir travmadan kaynaklanan ikincil kireçlenme mi olduğunu belirleyecektir.

Diz Kireçlenmesinin (Gonartroz) Tedavisi Nedir?

Hastalığın erken evrelerinde, belirli yaşam tarzı seçimleri, etkilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Fazla kilo bir risk faktörü olduğundan ve diz kireçlenmesini kötüleştirebileceğinden kilonuzu izlemek önemlidir. Aynı şekilde, uygun fiziksel aktiviteler şiddetle tavsiye edilir. Ağrıyı gidermek için antiinflamatuar ilaçlar reçete edilir ve gerekirse hyaluronik asit ve kortikosteroid enjeksiyonları düşünülebilir. Ameliyat son çare olarak veya hastalığın sonraki aşamalarında düşünülebilir: eklemi temizlemek ve iltihaplanmaya neden olan parçacıkları çıkarmak için bir artroskopi yapılabilir. Gonartrozun nedeni olabilecek diz yapısını yeniden hizalamak için bir osteotomi yapılabilir. Son olarak total diz protezi (total diz artroplastisi), aşınmış eklemi sentetik bir eklemle değiştirmek ve böylece hastanın iyi bir eklem hareketliliğini geri kazanmasını ve normal bir yaşama dönmesini sağlamak için yapılabilir.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Nedir?

Diz osteoartritinin (OA) hastalık patolojisi, eklem kıkırdağının ve ilişkili subkondral kemiğin dejenerasyonu ile karakterizedir. Hastalığın belirli evrelerinde inflamatuar süreçler mevcut olmasına rağmen, geleneksel olarak inflamatuar olmayan artrit olarak sınıflandırılır.

Primer diz OA’sının, dejenerasyonu başlatan ve sürdüren tekrarlayan mekanik stresten kaynaklandığı düşünülmektedir. Sekonder OA, önceki travma, sepsis veya eklem instabilitesi, eklem yüzeyinin uyumsuzluğu ve/veya değişmiş kıkırdak metabolizması ile sonuçlanan inflamatuar durumlar tarafından başlatılır.

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Belirtileri Nelerdir?

Diz osteoartritinin semptomları genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

  • Diz ekleminde ağrı – genellikle şiddetli aktiviteden sonra ve günün sonuna doğru daha kötüdür
  • Ağrı, etkilenen dizden yukarı (uyluğa) veya aşağı (kaval kemiğine) yayılabilir
  • Diz ekleminin sertliği – esas olarak sabahları veya dinlendikten sonra olur ve 30 dakikadan daha kısa sürer veya yürüyüşle hafifler
  • Diz ekleminin şişmesi – şişme yumuşak (ek eklem sıvısının neden olduğu) veya sert (osteofit adı verilen kemik büyümelerinin neden olduğu) olabilir
  • Uyluk veya baldır kas zayıflığı
  • Dizi hareket ettirilirken gıcırdayan, takırdayan veya çatırdayan ses
  • Diz, aktivite dönemlerinde ‘kilitleniyor’, ‘yapışıyor’ veya kayıyormuş gibi hissedebilir
  • Ağrı genellikle dinlenirken hafifler.

Diz Kireçlenmesinde (Gonartroz) Tanı Nasıl Konur?

Doktorunuz, ağrıyı veya sertliği ilk ne zaman fark ettiğinizi, sürekli mi yoksa yalnızca belirli zamanlarda mı yoksa belirli faaliyetler sırasında mı rahatsızlık hissettiğinizi, ağrının bacağınızı belirli şekillerde hareket ettirmenizi engelleyip engellemediğini, hareket sırasında bir gıcırdama veya tıkırtı sesi duyup duymadığınızı, ağrı veya diğer semptomların günlük aktivitelerinizi sınırlayıp sınırlamadığı sorabilir. Ayrıca daha önce herhangi bir diz yaralanması veya diz ameliyatı hakkında bilgi isterler.

Doktorunuz, osteoartrit belirtileri aramak için fizik muayene sırasında dizinizi dikkatlice inceler. Eklemin esnekliğini ve hareket aralığını değerlendirmek için dizini ve bacağını hafifçe hareket ettirebilir ve eklemde, eklem hasarının bir işareti olabilecek, krepitus adı verilen çatırdama veya tıkırdama seslerini dinleyebilir.

Ayrıca hassasiyeti test etmek ve herhangi bir rahatsızlığın eklemlerdeki hareketten kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için dizinize hafifçe bastırabilir. Dizdeki yırtık yumuşak doku benzer semptomlara neden olabilir ve doktorlarımız osteoartrit ile başka bir diz yaralanması türünü ayırt edebilir.

Diz röntgeni ayakta basarak çekilmelidir, diz ekleminin net ve ayrıntılı görüntülerini sağlar ve diz osteoartritini teşhis etmek için klasik özellik olan kemik çıkıntılarını veya eklemdeki daralmayı ortaya çıkarabilir. Sağlıklı bir diz eklemi, bir röntgende kemikler arasında bir boşluğa sahip gibi görünür çünkü kıkırdak, femur ve tibia arasında bir yastık görevi görür.Diz kireçlenmesinin tanısını koymada röntgen incelemesi yeterlidir

Diz Kireçlenmesinde (Gonartroz)Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Diz osteoartriti karmaşık bir durumdur ve eklem yüzeyindeki aşınma değişikliklerini bir kez oluşmaya başladıktan sonra tersine çevirecek hiçbir tedavi yoktur. Diz osteoartritinin tedavisi veya yönetimi, durumun ciddiyetine ve bunun etkilenen kişiyi nasıl etkilediğine bağlı olarak her bireye göre uyarlanmalıdır. Semptomların hafif olduğu bu durumun erken evrelerinde genellikle konservatif veya ameliyatsız tedavi önerilir. Cerrahi olmayan yönetim ilkeleri, hastanın eğitimi, aktivite ve yaşam tarzı değişikliği, kilo verme, fiziksel yardımların kullanımı ve semptomların azaltılması veya hafifletilmesi için ilaçların dikkatli kullanımı etrafında odaklanır. Özel egzersiz programları patellofemoral artritli hastaların kazanılmasına yardımcı olabilir. Diz artritinde enjekte edilebilir tedaviler için sınırlı bir yer vardır. Bu önlemler, semptomlarla (genellikle ağrı ve tutukluk) “günlük” olarak baş etmeyi kolaylaştırmakla ilgilidir.

Diz osteoartritinin operatif yönetimi veya cerrahisi gerçekten sadece “kemik üzerinde kemik” eklem yüzeylerinin son aşaması için endikedir. Çoğu durumda erken veya orta evre hastalık için cerrahi, semptomları veya işlevi önemli ölçüde iyileştirmez. Artroskopik cerrahi, önemli mekanik semptomlar (kilitlenme veya takılma) olmadıkça ve yer değiştirmiş bir menisküs yırtığı veya gevşek cisim olmadıkça, artritik bir dizde genellikle yardımcı olmaz. İlerlemiş ancak izole tek kompartman artritli hastalarda yeniden hizalama prosedürleri (osteotomi) veya kısmi tek kompartman diz protezi ameliyatı (UKDA) düşünülebilir.

Total Diz Replasmanı (TKP), genellikle 2 veya 3 kompartmanın tutulduğu ilerlemiş diz osteoartritinde, tedavi edilemeyen ağrısı ve çok önemli fonksiyon bozukluğu (yürüme, eğilme ve basit günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme yeteneği) olan hastalarda tercih edilen tedavi yöntemidir. TKP’nin bir uzlaşma operasyonu olduğu ve alıcıya asla tamamen normal bir diz sağlayamayacağı belirtilmelidir. Bununla birlikte, TKP, son evre hastalığı olan, önemli ölçüde bozulmuş bir bireyde, ağrının önemli ölçüde giderilmesini ve işlevin restorasyonunu sağlamada genellikle çok başarılıdır.