Sosyal Medya

Diz Artroskopisi ve Açık Tedaviler

Sosyal Medya:

Diz Artroskopisi

Artroskopi, eklemin içine bir artroskop yerleştirildiği cerrahi bir prosedürdür. Artroskopinin faydaları daha küçük kesiler, daha hızlı iyileşme ve daha az yara izi içerir. Artroskopik cerrahi prosedürler genellikle kısa süreli yatış gerektirir ve hasta bir gün sonra eve dönebilir.

Ameliyatın faydaları şunları içerir:

Minimal invaziv

Küçük kesiler

Daha hızlı iyileşme

Aşağıdaki Prosedürler ve Tedaviler konusunda uzmanız;

Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Rekonstrüksiyonu

Ön çapraz bağ, dizdeki ana stabilize edici bağlardan biridir. Femurdan tibiaya uzanan diz merkezinde güçlü bir ip benzeri yapıdır. Bu bağ ne yazık ki yırtıldığında iyileşmez ve genellikle dizde güvensizlik  ve boşalma hissine yol açar.

Bazen ÖÇB diğer bağlarla yaralanır ve bu bağları tedavi ederiz;

Arka Çapraz Bağ (AÇB)

Medial Kollateral Bağ (MKL)

Lateral Kollateral Bağ (LKL)

ÖÇB rekonstrüksiyonu yaygın olarak yapılan bir cerrahi işlemdir ve artroskopik cerrahideki son gelişmeler artık minimal insizyonlar ve düşük komplikasyon oranları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Menisküs Cerrahisi

Menisküs yırtığı en yaygın diz yaralanmasıdır ve akut veya kronik olabilir. Menisküs diz için bir amortisör görevi görür ve yırtılırsa ağrı, sertlik, şişme, tutukluluk ve/veya kilitlemeye neden olabilir. Bazen yırtık küçükse, enjeksiyonlar ve fizik tedavi gibi cerrahi olmayan tedavi yeterli olabilir. Ameliyat gerekirse, genellikle kapalı olarak yapılır, bu da hasarlı menisküsü onarmak veya tamir edilemez olduğu belirlenirse yırtılmış kısmı çıkarmak için 2-3 küçük insizyon yoluyla yerleştirilen küçük bir kamera ve aletler kullanan minimal invaziv bir tekniktir. Mümkün olduğunca çok menisküsün korunmasına özen gösterilir.

Diz Kapağı İnstabilite Tedavisi

Bazı insanlarda kronik ağrıya ve azalmış işleve yol açan diz kapağının (diz kapağının içeri ve dışarı doğru çıktığı) instabilitesine sahip olabilir. Bu, diz kapağını çıkaran travmaya ve travması olmayan kronik dengesizliğe bağlı olabilir. Genellikle ikincisi patellofemoral yapıdaki bir anormallikten kaynaklanır. Dengesizlik, güçlendirme ve destek dizliklerine odaklanan fizik tedavi ile tedavi edilebilir, ancak bazen cerrahi gereklidir. Cerrahi, eklem farelerini temizlemek, patellayı yerinde tutan ligamentleri onarmak veya yeniden yapılandırmak için daha küçük bir artroskopik prosedür veya daha kapsamlı yeniden düzeltme prosedürleri yapılabilir.

Diz Koruma Tedavileri

Kireçlenme tipik olarak zamanla dejeneratif aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır. Ne yazık ki, bazen ciddi bir yaralanma veya deformite kireçlenmenin erken veya izole diz bölgelerinde gelişmesine neden olabilir. Total diz protezi yapılmasını önlemek için, osteotomi dizini yeniden hizalayarak hastanın kendi eklemini koruma seçeneği olabilir. Bu, ağrıyı azaltmak ve işlevi arttırmak ve aynı zamanda birkaç yıl boyunca diz protezini geciktirmek için dizin kireçlenmiş kısmından diz sağlıklı bir kısmına basınç aktaran bir yöntemdir. Başka bir seçenek, sadece kireçlenmiş alanın yeniden yüzeyini oluşturan kısmi diz protezi olabilir. Total diz protezine kıyasla minimum kemik alınır ve dizin kalan kısmı korunur.

Kıkırdak Kusurları

Kıkırdak, eklem yapmak için bir araya gelen iki kemiğin sonunda pürüzsüz, beyaz bir dokudur. Eklemin kayabilmesi için pürüzsüz bir yüzey sağlar. Kıkırdak zamanla yavaşça aşınabilir ve yırtılabilir, buna osteoartrit denir. Bununla birlikte, bazen, kıkırdağın izole edilmiş bir alanı, genellikle travmada hasar görebilir. Kıkırdak kendi kendine iyileşmediği için değiştirilmesi gerekir. Birkaç farklı teknik vardır: mikrokırık, otolog kondrosit implantasyonu, osteokondral otogreft veya allogreft transplantasyonu. Doktorunuz farklı seçenekleri tartışabilir ve sizin için en iyi prosedürü önerebilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Seyir

Ameliyat Öncesi Seyir

Çoğu prosedür kısa süre yatış gerektiren tedavi prosedürleridir. Tıbbi geçmişinize bağlı olarak bir izne ihtiyaç duyulabilir veya gerekmeyebilir. Tüm prosedürler, cerrahi tarihinizden bir ay önce anestezi uzmanı tarafından tıbbi izin alınmasını gerektirir.

Ameliyattan bir hafta önce tüm anti-enflamatuar, balık yağı takviyeleri ve diğer kan inceltici ilaçların kullanımını durdurmanızı öneririz. Doktorunuz diğer reçeteli ilaçlarla ilgili önerilerde bulunacaktır.

Ameliyat Sonrası Seyir

Diz prosedürlerinin çoğu kısa süreli yatış gerektirir ve genellikle ertesi gün taburcu olacaksınız. Tburculuktan önce koltuk değneği eğitimi alacaksınız. Çoğu prosedür için Fizik Tedaviye üç ila beş gün içinde başlanmasını öneririz. Taburculuk sırasında reçeteniz ve ev talimatlarını içeren bir paket verilecektir. Ameliyat sonrası ilk kontrol on ila on dört gün sonradır.