Sosyal Medya

De Quervain Tenosinoviti

Sosyal Medya:

De Quervain Tenosinoviti (Başparmak Ekstensör Tenosviti)

Elin başparnağını yukarı ve dışa kaldıran kasların tendonları el bileğinin dış kısmında birlikte seyretmekdirler. Tendonları saran kılıfın daralması ve/veya kılıf içerinde oluşan herhangi bir sorun nedeniyle tendonların sıkışması sonrasında el bileğinin dış-arka kısmına yayılan ağrı oluşmaktadır. Özellik baş parmağının avuç içine alınıp el bileği unlar tarafa büküldüğünde artan ağrılarda bu hastalık akla getirilmelidir. Tendon kılıfında ağrı, hassasiyet ve elin unlar tarafa eğilmesi ile artan ağrılar tanının konmasını sağlar.

Başparmak ve el bileğinin tekrarlayıcı hareketleri

Özellikle doğum sonrası annelerde bebeği taşıdıklarından

Raket sporcularında

Romatoid artritli hastalarda sık görülebilmektedir. Orta-ileri yaş kadınlarda ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

El bilek splintleri, ağrı kesici ilaçlar, soğuk uygulama ve aktivite modifikasyonu gibi birçok yöntem ile konservatif olarak takip edilebilirler. Dirençli vakalarda steroid uygulaması ve fizik tedavi uygulanabilir. Cerrahi tedavi konservatif tedavilerden fayda görmeyen hastarda yapılabilir. Cerrahi tedavisi lokal anestezi ile hastanede yatış gerektirmeden yapılabileceği gibi, lokal anesteziden korkan hastalarda aksiler blok (kolun omuz seviyesinde yapılan işlemle uyuşturulması) veya sedasyon ile de yapılmaktadır. El bileğinin radial tarafında 3-4 cm lik bir kesi ile tendonların çevresindeki kılıf gevşetilerek tendonlar serbestleştirilmektedir.