Sosyal Medya

Ameliyat Dışı Tedaviler

Sosyal Medya:

Kortizon Enjeksiyonları

Kortizon ve steroid, vücudunuzda doğal olarak üretilen bir anti-enflamatuar etkili bir hormondur. Enjekte edilebilir kortizon formları, eklem rahatsızlığının kısa süreli kontrolü için kullanılabilen ağrı, şişme ve iltihapta hızlı azalmalar sağlamak için kullanılır.

Bir enjeksiyonun tipik olarak çok az olumsuz sonucu vardır, ancak kısa bir süre içinde aynı bölgeye birkaç enjeksiyon yapılması önerilmez. Kortizon enjeksiyonları arasında en az 3-6 ay beklemeyi tercih ediyoruz.

Trombosit Zengin Plazma (TZP) Enjeksiyonları

PRP, trombosit açısından zengin plazma anlamına gelir ve kanınızdaki yararlı iyileştirici proteinlerin konsantrasyonudur. İyileştirici proteinlerin yüksek konsantrasyonu nedeniyle, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Prosedür, kolunuzdan az miktarda kan alınmasını, ardından kanı farklı katmanlara ayırmak için bir santrifüjde döndürmeyi içerir. Yüksek konsantrasyonda trombosit ve iyileştirici proteinlere sahip olan plazma daha sonra vücudun etkilenen bölgesine enjekte edilir.

Hala araştırılmaktadır, bu nedenle sigorta kapsamında değildir, ancak araştırmalar özellikle tendon yaralanmaları ve osteoartritte etkili olduğunu göstermiştir.

Viskosuplementasyon (VS) Enjeksiyonları

Viskozite takviyesi, hyaluronik asidin bir eklem içine enjekte edildiği bir prosedürdür. Hyaluronik asit sağlıklı dizlerde bulunan bir yağlayıcıdır, ancak hafif ila orta şiddette osteoartritli dizlerde azalır.

Enjeksiyonlar tipik olarak birkaç hafta boyunca 1 ila 3 kez yapılır ve birkaç ay boyunca artrit semptomlarının giderilmesini sağlayabilir. Bu tekrarlanabilir. Diz için FDA onaylıdır, ancak diğer eklemlerde de iyi sonuçlarla kullanılabilir. Sigorta kapsamında değildir.