Sosyal Medya

Ağrı için Enjeksiyon Tedavileri

Sosyal Medya:

Ağrı tedavisinde enjeksiyonlar neden kullanılır?

Enjeksiyonlar ağrının giderilmesinde ve bazı durumlarda tanı konulmasında faydalıdır. Örneğin, sinir bloklarının kullanılması, yalnızca tanısal görüntüleme testleriyle net olarak anlaşılamayan ağrınızın kesin kökenini belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca aynı tip enjeksiyon aynı zamanda kronik ağrıyı da hafifletebilir.

Ağrıyı azaltmak için anestezikler ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler enjekte etmenin yanı sıra, aynı zamanda radyofrekans ablasyonu ve omurilik stimülasyonu gibi uzun vadeli ağrı yönetiminin daha gelişmiş biçimlerinin kullanılabilir.

Ağrıyı tedavi etmek için ne tür sinir bloğu enjeksiyonları kullanılır?

Sinir blokları genellikle kombine bir anestezik ve kortikosteroid içerir ve ağrının etkili bir şekilde geçici olarak giderilmesini sağladığından en sık kullanılan enjeksiyon biçimlerinden biridir. Diğer yaygın enjeksiyonlar şunları içerir:

Rejeneratif enjeksiyonlar

Rejeneratif enjeksiyon tedavisi, hasarlı dokunun onarımını teşvik etmek için tasarlanmış bir dizi enjeksiyon tedavisini kapsar. Bu enjeksiyonlar, proloterapiden; hafif bir nörolitik etki sağlayan ve ardından biyokimyasal olarak indüklenen kollajen rejenerasyonu ile karmaşık bir restoratif süreç sağlar), trombosit açısından zengin plazmaya (PRP); trombositleri ayırmak için döndürülen otolog kan kullanan) kadar uzanır ve hatta kök hücre tedavileri bile kullanılabilmektedir.

Proloterapi, çeşitli solüsyonlardan (dekstroz/lidokain, dekstroz/fenol/gliserin, sodyum morrhuat ve pomza dahil) herhangi biri olabilen proliferant, inflamatuar bir reaksiyon yaratır ve böylece fibro-osseöz kavşakta yeni doku üretir. Hormonlar ve çoklu büyüme faktörleri bu karmaşık sürece aracılık eder.

PRP, iyileşmeyen yumuşak dokularda iyileşmeyi teşvik etmek için büyüme faktörlerini serbest bırakan konsantre trombositlerin enjeksiyonuna dayanır. Otolog kan toplanır ve santrifüj edilir; Yüksek oranda trombosit içeren kısım kullanılarak entesopati bölgesindeki tendon ve bağ bağlantı noktalarına enjekte edilir.

Kök hücre enjeksiyonu, çoğalma solüsyonu olarak bireyin kemik iliğinden veya yağ dokusundan otolog yetişkin pluripotent mezenkimal kök hücrelerin kullanılmasını içerir.

Steroid enjeksiyonları

Kaudal steroid enjeksiyonları sırtınızdaki epidural boşluğun en alt kısmını hedef alır ve siyatik, fıtıklaşmış diskler veya kemik mahmuzlarının neden olduğu ağrının hafifletilmesine yardımcı olur.

Epidural enjeksiyonlar

Epiduraller sırt ve alt vücut ağrıları için en iyi bilinen enjeksiyon türlerinden biridir ve özellikle hasar görmüş sinirlerden veya iltihaptan kaynaklanan ağrılar için faydalıdır.

Faset eklem enjeksiyonları

Faset eklemler her omurun iç yüzeyini kaplayan küçük eklemlerdir. Faset eklem enjeksiyonları ağrının hemen azaltılmasına yardımcı olur ve etkileri genellikle son derece uzun sürelidir.

Tetik nokta enjeksiyonları

Miyofasyal ağrı sendromu , kas, fasya veya tendonun yerlerinde miyofasiyal tetik nokta oluşumu görülen, yaygın bir kas-iskelet sistemi sendromudur. Tetik noktalar, sıklıkla palpasyonda komşu kas liflerinden daha sıkı kıvamda olan gergin bantla ilişkilidir, aşırı derecede rahatsız edici bir hassas noktadır. Sıkıştırıldığında, bir tetik noktanın ses çıkarmasına veya gözle görülür bir geri çekilmeye (atlama işareti olarak bilinir) neden olabilir.

Esneme ve egzersiz, tedavisinin ve hastalığın yönetiminin temelidir. Tetik nokta enjeksiyonları, derinin altında hissedebileceğiniz kadar sıkı kalan düğümlü kas bölgelerini hedef alır. Enjeksiyonlar bu tür ağrıların azaltılmasında yardımcı olur.

Kuru iğneleme (aynı zamanda kas içi stimülasyon olarak da bilinir), herhangi bir madde enjekte etmeden tetik noktayı tahriş etmek için küçük çaplı bir iğne kullanma uygulamasını içeren etkili bir yöntemdir.